• Telefon : 0533 701 83 19

Her türlü soru görüş ya da önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz, ya da bilgilerinizi bırakıp bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim

PRP Tüpü


PRP setleri içerisinde de yer alan PRP tüpü, hastanın kanının alınması ve santrifüj cihazına yerleştirilmesi için imal edilmiş ürünler arasında yer almaktadır. Kullanılacak cihazlara ve enjeksiyon malzemelerine uyumlu bir şekilde tasarlanmış olan tüp, tıbbi alanda kullanılan genel numune tüpleriyle aynı şekilde kullanılamaz. PRP işlemi için özel olarak tasarlanmış 2 adet tüp şeklinde kullanılmalıdır.


PRP Tüpü Nedir?


Hücre ayrıştırma işleminde kullanılmakta olan PRP tüpü, 2 adet şeklinde kullanılması gereken tıbbi malzemeler arasında yer almaktadır. Özellikle iki renk çeklinde kapaklara sahip olan tüpler, biri yeşil diğeri ise mavi kapaklı olan tüpler, işlem sırasında kullanılmak için renk farkları önemli olan malzemelerdir.


Yeşil kapaklı tüp hastanın kanının vakumlanması için kullanılan, prp işleminin ilk aşamaların gerçekleştirileceği malzemelerden biridir. Mavi kapaklı olan tüp ise ayrıştırma işleminin tamamlanması için kullanılacak 2. Malzemedir. Prp işlemi için kullanılmakta olan tüplerin, diğer numune tüplerden ayrıldığı nokta Santrifüj cihazına uyumlu olmasından kaynaklıdır. Bu cihazın içine sıradan numune tüpleri koyulamaz, aksi takdirde cihazın bozulmasına bile neden olunabilmektedir.

 


PRP Tüp Teknik Özellikleri Nelerdir?


Steril olması son derece önemli olan PRP tüpü, öncelikle hücre ayrıştırmak için dizayn edilmiş tıbbi prosedüre uygun malzemeler arasında yer almaktadır. Vakumlu ve havasız bir poşetle muhafaza edilerek, dışarıdan herhangi bir mikrop ya da maddeyle teması tamamen kesilmiştir. Kullanım sırasında steril bir şekilde paketinden çıkartılarak, kan alımı tamamlandıktan hemen sora santrifüj cihazına yerleştirilmelidir. İşlem bitiminde tekrar kullanılması ya da yıkanarak başka bir hasta için bekletilmesi gibi bir kullanımı söz konusu değildir. Tüpler tek kullanımlık ve sadece bir hastaya özel olarak işleme alınmalıdır. Tedavi sonrası tüp tıbbi atıklar kutusuna atılmalıdır.


PRP Tüpü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


PRP tüpü, santrifüj cihazına göre alımı gerçekleşmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Santrifüj cihazının koduna ve numune çapına göre alınması gereken tüplerin, uyumlu olup olmadıkları kullanacağınız cihazın marka ve seri numarasına göre belirlenmektedir. Tüp alımlarında öncelikle marka daha sonra seri numarasına uyumluluğa dikkat ediniz. Ardından imal edilen ülke ya da malzemelerin içeriklerine ulaşabiliyorsanız, bu bilgiler dikkate alarak tüp siparişi vermeniz önemlidir.


Prp işlemi için kullanılan numune tüpleri, genel olarak kaliteli malzemelerden yapılması gereken, steril bir pakete sahip olması gereken ürünler arasında yer almalıdır. Aksi takdirde hem mikrop açısından hem de kansorojen madde açısından hastanın hayatını riske atabilmektedir. PRP işlemlerinde hücre ayrıştırma tüpleri için öncelikle detaylı bir araştırma yapmalı, santrifj cihazına uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda milimetre özelliklerinin de cihazla ve PRP tedavisiyle uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir.


PRP Tüpü Ve Kiti Şartnamesi Nedir?


Avrupa Birliği MEDDEV teknik mevzuat gereğince PRP tüpü ve setleri CE belgesine sahip olmalıdır. Aynı zamanda ÜTS kaydına sahip olmayan kitlerin kullanılması yasal olmamakla birlikte, tamamen kapalı steril blister ambalaj kullanılması şartı yer almaktadır.
Gama steril tüpler kullanılması, 8 dakikada 3000 devir santrifuj cihazında PRP işleminin uygulanmasına uygun bir şekilde dizayn edilmiş tüpler tedarik edilmelidir.

  • Kansorojen olmadığını belirten belgeleri olmalıdır.
  • Steril ve havasız ambalajından çıkartılarak kullanılmalıdır.
  • Ürün teslim tarihi miadı en az 2 yıl olmalıdır.


PRP tedavisinde kullanılacak olan bütün malzemeler şartnamenin bütün ilkelerine tamı tamına uyuyorsa, sağlıklı ve yasal bir işlem gerçekleştirilebilmektedir. Marka kaydı, CE belgesi ve ÜTS kaydı olmayan hiçbir PRP tedavi malzemesi kullanılmamalıdır.

Hemen Ara 0533 701 83 19 7 / 24 Whatsapp destek hattı