• Telefon : 0533 701 83 19

Her türlü soru görüş ya da önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz, ya da bilgilerinizi bırakıp bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim

Trombosit açısından zengin plazma tedavisi olarakta bilinen PRP uygulama yöntemleri kişinin kendi kanından alınan örneğin çeşitli işlemlerden geçirilerek vücutta tedavi ihtiyacı hissedilen dokulara enjeksiyon yöntemiyle uygulanan bir tedavi yöntemine verilen isimdir. PRP uygulaması pek çok alanda çeşitli hastalıkları tedavi etmek amaçlı kullanılsa da yaygın olarak saç dökülmesi, cilt gençleştirme, estetik görünüm ile ilgili sorunlara yol açabilecek yaralı sert dokuların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşme sürecini hızlandırmak maksadıyla da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

PRP Uygulama Yöntemleri Ne İçin Kullanılır?

PRP uygulama yöntemleri; hücre yenilenmesini sağlamaya yarayan bir cilt gençleştirme tedavisi olarakta bilinmektedir. Bu sebeple özellikle 30-40 yaşlarında yaşlanmaya bağlı olarak düşen kolojen seviyesinin getirdiği kırışıklıklar, sarkmalar ve cilt dokusunda oluşan gevşemelerde cilt yenilenmesini sağlamaktadır. İsmini sıklıkla cilt sağlığı ile ilgili duyduğumuz kolojen aslında vücudumuzda üretilen proteinin ta kendisidir. Kolojenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek  ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Cildin orta tabakasını oluşturan dermişin ,%30-40'lık kısmını kolojen oluşturur ve su tutma kapasine sahiptir. Artan yaşın etkisiyle vücudumuzda kolojen üretim miktarı yok denecek kadar az miktarda düşer bu sebeple cilt sahip olduğu elastikiyetini yitirir dolayısıyla cillte sarkmalar, kırışıklıklar, saç dökülmeleri ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelir.

 

Platelet Rich Plazma yani trombosit zengin plazma tedavisi trombosit adını verdiğimiz kan hücreleri içeren plazmanın saçlı deri ve cilt tedavilerinde deri altına enjeksiyon ile uygulanmasıdır. PRP uygulama yöntemleri santrifüj cihazıyla ayrıştırım yapılarak elde edilir. Santrifüj, işlevi kan ayrıştırmak olan ve yüksek hız ve devirde çalışan bir cihazdır. Ayrıştırma sonunda elde edilen bulgular trombosit yönünden zengin ve ciltteki bozuklukları giderecek yapıdadır. Bu ayrıştırılan kan dokusu kişinin kendi kanından alındığından dolayı alerjik reaksiyona sebep olmaz. PRP uygulaması sayesinde yenilenme etkileri daha ilk seansla birlikte fark edilmektedir.

 

PRP Uygulama Yöntemleri Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ciltte yenilenme ve sıkılaşmaya yarayan PRP uygulama yöntemleri genellikle cilt ve saçlı deriye uygulanmaktadır. Bunun dışında dekolte bölgesi, boyun, eller ve vücudun diğer bölgelerine de uygulama yapılabilir. PRP uygulaması sayesinde, sarkmış ve gevşek cilt dokularının toparlanması ve kırışıkların giderilmesi sağlanır. Bu amaç doğrultusunda diğer tedavi yöntemleriyle de kombine edilmiş bir şekilde uygulama yapılması söz konusu olabilir. Ciltte anti-aging yani yaşlanma karşıtı bir etki yaratarak cilt yenilenme de etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Doku onarımına yardımcı etkisi sayesinde ciltte meydana gelen çatlaklarda ve ayrışmış dokularda yaptığı etkileşim neticesinde yeni bağ dokusu oluşumunda tedaviye katkıda bulunur. Çatlakların tedavisi için PRP uygulaması ile birlikte farklı işlemlerde uygulanabilir. Zararlı güneş ışınları neticesinde güneş lekesi olan ciltlerde, cilt dokusunun onarıldığı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Akne ve yara izlerinde farklı işlemler ile birlikte desteklenerek etkin bir tedavi yöntemi sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesine karşı PRP seti saç köklerine aktiflik, canlılık ve parlaklık katar. İnce saçlarda saçın güçlenmesini sağlayarak saçın daha yoğun ve dolgun gözükmesine yardımcı olur.

 

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

PRP kiti uygulaması yapılırken kişiden 5 ile 20 ml arası bir kan alınır. Alınacak kanın miktarı kullanım amacına ve alanına göre artabilir. Alınan kan santrifüj cihazında belli hız devrinde 10-15 dakika kadar çevirilerek alyuvarların dibe çökmesi sağlanır. Santrifüj işlemi tamamlandıktan sonra üst kısımda kalan trombosit yönünden zengin plazma bir diğer sterilize edilmiş tüpe aktarılır ve çok ince iğneler yardımıyla plazmalar derinin yüzeyine ve derin cilt katmanlarına enjekte edilerek işlem tamamlanmış olur.

Hemen Ara 0533 701 83 19 7 / 24 Whatsapp destek hattı